Opublikowany przez: Mela134
(Słoiczki dla niemowlaka@flikr.com/Luis Anzo)
Jeśli już się zdecydujesz na potrawy w słoiczkach, kupuj je rozważnie. Ważna jest ich wielkość. Gotowe dania dla dziecka, pomimo zawartych w nich przeciwutleniaczy i innych „utrwalaczy”, szybko tracą swoją wartość, szczególnie w kontakcie z powietrzem. Wybieraj takie dania, które podasz dziecku w całości, w czasie jednego posiłku. Jednak pamiętaj o tym, żeby nie dawać zbyt dużo lub za mało. Najlepiej ustal z lekarzem optymalną wartość kaloryczną spożywanych przez dziecko posiłków. Podane w poradnikach wartości kaloryczne przewidziane dla twojego malucha często się nie sprawdzają. Kiedy je zmieniasz, kieruj się zdrowym rozsądkiem.
Słoiczki z potrawami w diecie dziecka
Możesz je wprowadzić do jadłospisu dziecka już około 6 miesiąca życia. Na poczatek podawaj oczywiście dania jednoskładnikowe, najlepiej marchewka lub jabłko. Z czasem zwiększając ilość składników możesz powoli zacząć podawać dziecku dania z mięsem. Do wieku dziecka dopasowany jest nie tylko skład dania, ale także stopień jego rozdrobnienia. Dzieci uczą się żuć i gryźć bardzo indywidualnie. W tej kwestii nie sugeruj się wiekiem, ale predyspozycjami malucha.
Co zawierają gotowce?
Dla ciebie najważniejsze oczywiście jest, czego nie zawierają gotowce. Masz na myśli konserwanty, barwniki lub sztuczne aromaty. Jednak powinnaś starannie obejrzeć etykietę i przeczytać co produkt zawiera. Co kryje się za kolejnymi literkami „E”. Czy przypadkiem nie są to emulgatory syntetyczne lub dodatki smakowe ale beta-karoten lub kwas cytrynowy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami na etykiecie produktu musza być zaznaczone czynniki alergenne. Dania dla niemowląt to produkty zaliczane do tzw. specjalnego przeznaczenia żywieniowego, zatem powinny spełniać wszystkie rygorystyczne normy. Surowce, z których powstają posiłki, pochodzą ze sprawdzonych, ekologicznych upraw. Kontrolowany jest także sposób oraz warunki produkcji.
Jak przechowywać i podawać dzieciom gotowce?
Przede wszystkim należy sprawdzić termin przydatności od chwili otwarcia. Informacje o przechowywaniu i podawaniu powinny być opisane na etykiecie. Jak się okazuje, nie każdy słoiczek można przechowywać w lodówce. Zignorowanie tych zasad prowadzi do znacznego obniżenia wartości odżywczej produktu. Jest to kwestia technologii i wykorzystanych składników. Jeśli chcesz być pewna jakości spożywanego przez dziecko posiłku w słoiczku, sprawdzaj za każdym razem czy jego nakrętka nie jest uszkodzona. Otwierając nowy słoiczek, koniecznie zwróć uwagę na jego wieczko. Wieczko powinno być lekko wklęsłe i nie może uginać się pod naciskiem. Przy pierwszym otwarciu słychać charakterystyczne kliknięcie. Tylko wtedy możesz być pewna, że produkt jest zachował wszystkie swoje wartości odżywczeA. Przygotowując posiłek dla dziecka, słoiczek podgrzej w mikrofalówce lub kąpieli wodnej. Przed podaniem koniecznie sprawdź temperaturę.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Rozszerzenie diety u niemowlaka karmionego piersią - od czego zacząć?>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
gocha2323 2016.04.27 10:30
ooo ja to gotowałam zupki! takie gotowe słoiczki podawałam, gdy byłam z dzieckiem w podróży!!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.